Jóga a dieta

Nemám ráda výraz dieta. Dávám přednost spíše nadšení pro zdravou stravu. Když začnete praktikovat jógu, automaticky vás to navede ke zdravějšímu stravování. Někdo se dokonce stane vegetariánem, jiný veganem nebo přejde na raw stravu, v dalších případech jíte jen oříšky a ovoce nebo prostě nic a stane se z vás breatharián.

Já jsem si postupně vyzkoušela vegetariánství a velmi krátce a v létě jsem fungovala na syrové stravě. S podzimním ochlazením mě to však přešlo. Vegetariánství mě drželo pár let. Upustila jsem od něj v těhotenství, kdy jsem ucítila potřebu konzumace masa. Od té doby jím maso v menším množství.

Moje poslední nadšení pro zdravou stravu umocnila ajurvéda, tedy sestra jógy. Také pochází z Indie a je založena na elementech, které jsou v nás uložené a ovlivňují naše chování, míru energie a využití vlastních potenciálů. Líbí se mi, jak člověk začne o stravě uvažovat. Už to není úvaha, co je zdravé a co ne, ale co mě prospívá a co ne. Každý jsme jiný a každému chutná něco jiného. Máme rozdílné metabolické procesy a rozličný denní režim. Je třeba vysledovat, co to moje tělo potřebuje a co mě jen láká k zakousnutí.

A z toho vychází i má oblíbená rada: Jez, co ti chutná, ale s mírou. Polykej pomalu a jídlo si užívej. Vždy si vyhraď určité místo a čas, kdy se svému jídlu budeš věnovat. Pokud to jde, tak si pochutnej i s rodinou nebo přáteli. Po jídle by ti nemělo být těžko. A nejlepší je, když si ho sám s láskou připravíš.

S lehkou stravou a lehkou hlavou se pak i jóga cvičí lehce.